Parafia p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Rzeszowie
ul. Koło 4c
tel.(17) 780-71-03

Liturgiczna Służba Ołtarza


HISTORIA - początków doszukujemy się już w Nowym Testamencie. Ewangeliści wspominają o chłopcu, który przyniósł chleb i ryby i w ten sposób Jezus dokonał rozmnożenia chleba i nakarmił głodnych słuchaczy. Odtąd chłopcy służący do Mszy św. to stały obrazek w długiej historii Kościoła. Liturgiczna Służba Ołtarza działa w każdej parafii i przy każdym kościele.
FORMACJA - zwykle rozpoczyna się po przyjęciu I Komunii św. Wówczas chłopcy zostają kandydatami i przez rok uczą się ministrantury. Po tym okresie zostają przyjęci w poczet ministrantów; otrzymują legitymację, mogą nosić kołnierzyk i wykonywać wszystkie czynności ministranta. W wieku gimnazjalnym chłopcy mogą przygotowywać się do posługi lektora. Od Soboru Watykańskiego II słowo Boże mogą także czytać osoby świeckie (mężczyźni i kobiety), czego świadkami jesteśmy w naszej parafii.
ZADANIA - ministranci i lektorzy zobowiązują się zwykle do dwóch dyżurów w tygodniu (dzień wybierają sami chłopcy) oraz dyżuru niedzielnego. Zbiórki odbywają się co tydzień, po piątkowej Mszy św. Oprócz tego są wycieczki, sport i wyjazdy wakacyjne. Mówiąc ogólnie ministrant, to ten, który służy Bogu i parafii. A być ministrantem i lektorem to zaszczyt i źródło łask dla chłopców i ich rodzin.

Schola

Imieniny

Emilii, Iwony, Dezyderiusza

Warto posłuchać


Radio VIA